This website places cookies on your computer (more info...). By continuing to use this website you are consenting to these cookies.

Who's Who

Meet the staff at our school!
At Manor Primary School everyone works together to achieve the best we possibly can for our school and our children. We have wonderful staff who work tirelessly and enthusicastically to make Manor Primary School the success that it is. 

HEADTEACHER
Anita Cliff:            Headteacher
Assessment, Target Setting & Pupil Tracking Leader,
ICT Subject Leader
Designated Child Protection teacher
National Leader of Education
 
TEACHING STAFF                   
Julie Mills:            Deputy Headteacher
Leader for Literacy
MFL leader
EYFS & KS 1 Leader for standards and achievement, creativity & enrichment
Special Educational Needs Co-ordinator
Specialist Leader
 
Kully Kaur:            Assistant Headteacher
Leader for Science
KS 2 Leader for standards and achievement, creativity & enrichment
Year Leader
Class Teacher
Specialist Leader of Education
                            
Sarah Lawton:        Year Leader
Early Years curriculum
Class Teacher
 
Louise Wedge:        Year Leader
Leader for mathematics
Class Teacher
 
Jessica Newell:      Year Leader
P.E Subject Leader
Class Teacher
 
 
Alice Malcolm:       Year Leader
Geography Subject Leader
Class Teacher
 
 
Emma Postance:       Year Leader
Music Subject leader
Class Teacher
 
Wendy Kendrick     History Subject leader
Class Teacher
Specialist Leader of Education
 
Audrey Brown:       KS 2 Teacher cover for Teaching School Work – part time
Learning Platform Leader
 
                                                                                                                            
Ruth Proctor:         EYFS & Keystage 1 teacher cover for Teaching School Work – part time
                             Healthy School Leader
 
Amy Hodgetts:       Art & Design Subject leader
Class Teacher
 
                                                                  
Ang Coles:              Nursery Teacher Nursery
                            
 
Hannah Swatman:    Design & Technology Subject Leader
Class Teacher
 
Amy Hocknull:          Class Teacher
                               Art & Design Leader

Beckie Welsh:          Class Teacher
                              Shadw Subject Leader
                      
Martin Fletcher:     Media and IPAD Technology Subject leader
Class Teacher
 
 
Hayley Davies:        Class Teacher
                              Shadow Subject Leaders
                             
 
Jo North:          Class Teacher
                        Shadow Subject Leader
 
 
Mike Brewerton:       Class Teacher
   Shadow Subject leader
 
 
 
TEACHING ASSISTANTS
Leading intervention groups/ target groups in classrooms
Kate Gibbons (Full time) Grade 2
Jenny Naylor (24 hours, 4 days) Grade 4                   
Yvonne Horseman (24 hours, 4 days) Grade 2
Kerry Cresswell (24 hours, 4 days) Grade 3       
Jayne Turner (Full time) Grade 3
Joanne Probert   (Full time) Grade 3     
Mandy Edwards (Full time) Grade 4
Di Evans (Full time) Grade 3
Jo Wardley (24 hours, 4 days) Grade 2
Jacquie McCadden (Full Time) Grade 4
Jane Colbourne (24 hours, 4 days) Grade 2
Wendy Smith (26.25 hours) Grade 2
Janet Kyte (FullTime ) Grade 2
Laura Heeks (Full time) Grade 2
 
 
ADMINISTRATION (OFFICE STAFF)
Sue Pickering
Mary Jeavons
Kerry Whitehouse
 
CARETAKER
Ken Graham
 
MIDDAY SUPERVISORS
Mary Jeavons    (Senior Supervisor)                                                                 
Ilda Aloia (1 hr 15 mins each day)                             
Jane Colbourne (1 hr 15 mins each day)                                
Jo Fabian (1 hr 15 mins each day)
Helen Amoruso (1 hr 15 mins each day)    
Tracy Robinson (1 hr 15 mins each day)    
Wendy Smith (1 hr 15 mins each day)
Kim Foreman (1 hr 15 mins each day)
Janine Hall (1 hr 15 mins each day)
         
CLEANING STAFF             
Elaine Millard (3 hrs each day)
Ilda Alloia (3 hrs each day) 
Helen Amoruso (3 hrs each day) 
Angela Dean (3 hrs each day)
Tracey Westwood (2 Hours each)
Angie Green (3 hrs each day)
Gloria Williams (3 hrs each day)
 
 
ICT TECHNICIAN: James Rowden
 

All website content copyright © Manor Primary School : Website Policy Website design for primary schools, by PrimarySite.net

Log in